کرم ضد آفتاب کودکان

7 مدل بهترین کرم ضد آفتاب کودکان + نکات مهم درباره ضدآفتاب مخصوص کودکان

در این مطلب خواهید خواند

پوست صورت و بدن کودکان نسبت به بزرگسالان در مقابل آفتاب بسیار حساس‌تر است و محافظت از آن امری ضروری می‌باشد. بنابراین یکی از مهم‌ترین وظایف والدین برای حفاظت از فرزندشان انتخاب کرم ضد آفتاب کودکان است. آفتاب سوختگی در دوران کودکی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست در بزرگسالی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. اینجا که نقش مهم کرم ضد آفتاب کودکان مشخص می‌شود. این کرم پوست حساس کودکان را در مقابل اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید محافظت کرده و خطر آفتاب سوختگی و ابتلا به بیماری‌های پوستی را به حداقل می‌رساند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن ارائه اطلاعات کامل در خصوص کرم ضد آفتاب کودکان، به معرفی تعدادی از بهترین کرم‌های موجود در بازار برای کودکان بپردازیم.

از چه سنی می‌توان برای نوزادان کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی‌شود. چرا که پوست نوزادان در مقابل مواد شیمیایی بسیار حساس بوده و استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند برای آن‌ها خطرآفرین باشد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی نوزادان تا حد امکان آن‌ها را در مقابل آفتاب قرار ندهید و از لباس‌های سبک و آستین‌دار و همچنین کلاه‌های آفتاب‌گیر استفاده نمایید. در صورتی هم که مجبور به مصرف ضد آفتاب کودکان هستید، از کرمی استفاده کنید که تنها عنصر فعال آن اکسید زینک باشد و آن را به نواحی کوچکی از بدن نوزاد بزنید.

برای کودکان بالای 6 ماه در صورتی که فاقد مشکلات پوستی باشند، می‌توان از کرم ضد آفتاب کودکان استفاده کرد. توجه داشته باشید که در صورت وجود مشکل پوستی حتما پیش از مصرف کرم ضد آفتاب کودکان با پزشک مشورت نمایید.

اگر کودک در تمام طول روز در سایه باشد، باز هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

ممکن است تصور کنید که اگر کودکتان در سایه قرار بگیرد دیگر نیازی به استفاده از ضد آفتاب نیست. در صورتی که این تصور اشتباه است. چرا که مه، ابر، غبار و … اشعه‌های مضر خورشید را مهار نمی‌کنند و استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان در روزهای غیرآفتابی نیز امری ضروری است.

کرم ضد آفتاب کودکان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

کرم ضد آفتاب کودکان

در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب کودکان باید توجه داشته  باشید که SPF  کرم فوق 30 یا بیشتر باشد. SPF  فاکتور حفاظتی در برابر خورشید می‌باشد که میزان حفاظت کرم در مقابل اشعه‌های خورشید را نشان می‌دهد.

همچنین باید بر روی کرم عبارت “طیف گسترده” قید شده‌ باشد. در این صورت کرم ضد آفتاب کودکان حاوی ترکیبات فعال مهارکننده نور خورشید از جمله اکسید زینک یا دی اکسید تیتانیوم می‌باشد و سبب تحریک حداقلی پوست در مقابل اشعه‌های UVA و UVB می‌گردد. علاوه بر این اگر ضد آفتاب حاوی مواد معدنی باشد، از بازتاب اشعه فرابنفش جلوگیری کرده و به سرعت از طریق پوست کودک جذب خواهد شد.

نکته دیگر آنکه اگر ضد آفتابی مقاوم در برابر آب باشد، به راحتی می‎‌توان برای شنا از آن استفاده کرد؛ البته لازم است بر اساس دستورالعمل محصول، ضد آفتاب بعد از گذشت زمان مشخصی تمدید گردد.

SPF نشانگر چیست و چه تاثیری دارد؟

SPF  یا فاکتور حفاظتی در برابر خورشید، مخفف  sun protection factor است و همانطور که گفته شد،  نشان‌دهنده میزان اثربخشی کرم ضدآفتاب در جلوگیری از آفتاب سوختگی می‌باشد. هر چه میزان SPF بالاتر باشد، مدت زمانی که کرم در مقابل آفتاب از پوست کودکتان محافظت می‌کند نیز طولانی‌تر خواهد بود. علاوه بر این در برابر درصد بیشتری از اشعه‌ها نیز از پوست محافظت می‌شود.

به توصیه انجمن متخصصان اطفال آمریکا (AAP)، کرم ضد آفتاب کودکان باید دارای SPF حداقل 15 باشد. در این صورت می‌تواند تا 93 درصد از اشعه‌های UVB را مهار نماید. هر چه میزان SPF بالاتر ‌باشد، میزان محافظت نیز افزایش می‌یابد؛ SPF 30 می توان ۹۷ درصد و SPF 50 که بیشترین میزان SPF موجود در کرم‌های ضد آفتاب است، ‌ ۹۸ درصد از اشعه‌های UVB را مهار می‌کند.

آیا تفاوتی میان کرم ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان وجود دارد؟

با وجود آنکه کرم ضد آفتاب کودکان در بازار از کرم‌های بزرگسالان مجزا شده است، اما باید گفت که تفاوت فاحشی میان کرم ضد آفتاب کودکان و بزرگسالان دیده نمی‌شود. نکته مهم در خصوص ضد آفتاب میزان SPF  و حفاظت در مقابل اشعه‌های UV آفتاب است که در کرم‌های کودکان و بزرگسالان تقریبا یکسان می‌باشد.

البته بهتر است برای کودکان از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص استفاده شود. چرا که برخی عصاره‌ها و ترکیبات موجود در آن‌ها به تقویت پوستشان کمک می‌کند. به علاوه بسته‌بندی، بو و رنگ کرم ضد آفتاب کودکان به گونه‌ای است که باعث جذابیت بیشتر و سهولت استفاده برای آن‌ها می‌گردد.

تفاوت کرم ضدآفتاب کودکان و بزرگسالان

از چه مقدار کرم ضد آفتاب باید برای کودکان استفاده کرد؟

بنیاد سرطان پوست آمریکا توصیه می‌کند که افراد بزرگسال حداقل از ۳۰ گرم ضد آفتاب استفاده کنند؛ اما برای کرم ضد آفتاب کودکان به میزان مشخصی اشاره نکرده است. با این حال استفاده از میزان زیادی کرم ضد آفتاب به معنی محافظت بیشتر کودک در مقابل آفتاب نیست. بلکه تنها کافی است قسمت‌هایی از بدن کودک که در مقابل آفتاب قرار می‌گیرد، توسط یک لایه کامل کرم ضد آفتاب پوشانده شود. استفاده از میزان بیشتر ضد آفتاب تاثیری در میزان محافظت نخواهد داشت. البته توجه داشته باشید که استفاده کمتر از حد مورد نیاز نیز باعث کاهش تاثیر حفاظتی کرم خواهد شد.

برای استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

  • از استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان برای دور چشم خودداری نمایید. چرا که ممکن است باعث ایجاد تحریک پوستی و یا سوزش چشم کودکتان گردد. می‌توانید به کمک یک پنبه‌ نمناک دور چشم فرزندتان را پاک کنید.
  • از ضد آفتاب تنها برای صورت استفاده نکنید. بلکه باید تمام قسمت‌های بدن کودک مانند دست، پا، گردن و … که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، به ضد آفتاب آغشته گردد.
  • لازم است 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید از کرم ضد آفتاب برای کودکان استفاده نمایید تا به خوبی جذب پوست کودک شود.
  • شما باید حداقل هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کنید‌. در صورتی که کودکتان عرق کرده و یا مشغول شنا کردن است ، زمان تجدید باید کوتاه‌تر شود. حتی اگر از ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده می‌کنید.

راه‌های حفاظت از پوست کودکان در کنار استفاده از ضد آفتاب چیست؟

سعی کنید تا حد امکان در ساعات اوج تابش خورشید کودکتان را در معرض آفتاب قرار ندهید. اما اگر در این زمان بیرون از منزل قرار داشتید، علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان، به فرزندتان لباس‌هایی بپوشانید که دارای بافت متراکم باشد و از او در مقابل اشعه‌های خورشید محافظت نماید. چرا که این گونه لباس‌ها نور کمتری را به خود جذب می‌کنند.

علاوه بر این، تا حد امکان از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار برای کودکتان استفاده کنید تا صورت، گوش‌ها و گردن فرزندتان در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرد.

محافظت از کودکان در مقابل آفتاب

اگر کودکان دچار آفتاب سوختگی شدند چه کنیم؟

با وجود استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان و تمامی مراقبت‌ها باز هم این امکان وجود دارد که فرزندتان دچار آفتاب‌ سوختگی شود. این امر می‌تواند همراه با تاول، درد شدید، بی‌حالی و تب بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد. در این صورت حتما به  متخصص اطفال مراجعه نمایید.

مصرف ایبوپروفن و حمام آب سرد یا کمپرس مرطوب نیز در کاهش درد، التهاب و خارش موثر است. توجه داشته باشید که باید از دادن آسپرین به کودکان خودداری کرد. چرا که این امر می‌تواند منجر به بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ری (Reye’s syndrom) گردد. تا زمانی هم که آفتاب سوختگی کودکتان بهبود نیافته، او را دور در معرض نور خورشید قرار ندهید.

بهترین کرم ضد آفتاب کودکان

پس از آگاهی در خصوص اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان، نوبت به انتخاب کرم مناسب می‌رسد. در ادامه با معرفی فهرستی از بهترین کرم‌های ضد آفتاب کودکان شما را در این امر یاری خواهیم کرد.

کرم ضد آفتاب کودکان هیدرودرم مدل Children SPF30 حجم 50 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب کودکان هیدرودرم مدل Children SPF30

کرم ضد آفتاب کودکان هیدرودرم ساخت کشور ایران است و با دارا بودن SPF 30 از پوست کودک شما در مقابل اشعه UV به خوبی محافظت می‌نماید.

رول ضد آفتاب کودکان سان سنس SPF50 حجم 50 میلی لیتر

رول ضد آفتاب کودکان سان سنس SPF50

استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان در قالب رول می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. رول ضد آفتاب سان سنس به آسانی بر روی بدن کشیده می‌شود و کاربردی راحت‌تر از کرم تیوپی دارد. این رول از پوست نازک و حساس کودکان در مقابل اشعه‌های مضر خورشید همچون UVB ،UVA، مادون قرمز و مرئی محافظت می‌نماید. علاوه بر این به مدت 40 دقیقه در مقابل آب مقاوم است و در هنگام شنا قابل استفاده می‌باشد.

رول ضد آفتاب سان سنس دارای SPF 50 بوده و برای جبران خشکی پوست در مقابل آفتاب، چربی و همچنین رطوبت مورد نیاز را به پوست کودکتان می‌رساند.

کرم ضد آفتاب کودکان لویی ویدمر مدل kids spf25 حجم 100 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب کودکان لویی ویدمر مدل kids spf25

کرم ضد آفتاب کودکان لویی ویدمر برای کودکانی که پوست حساسی دارند بسیار مناسب است. این کرم فاقد فیلترهای شیمیایی و رنگ و بو بوده و علاوه بر محافظت در مقابل آفتاب، دارای خاصیت مرطوب کنندگی نیز می‌باشد. با استفاده از کرم ضد آفتاب کودکان لویی ویدمر نگران آفتاب سوختگی کودکان هنگام شنا نباشید. چرا که این کرم در مقابل آب و همچنین تعریق مقاوم است.

کرم ضد آفتاب کودکان سان سنس مدل SPF50plus حجم 125 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب کودکان سان سنس مدل SPF50plus

کرم ضد آفتاب کودکان سان سنس مناسب پوست‌های بسیار حساس است و پوست کودک شما را در مقابل  اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌نماید. این کرم فاقد رایحه بوده و حاوی ویتامین B3 می‌باشد. کرم ضد آفتاب کودکان سان سنس از خشکی پوست کودک جلوگیری می‌کند و همچنین تا ۴ ساعت در مقابل آب و تعریق مقاوم می‌باشد.

کرم ضد آفتاب کودکان مای مدل Kids Spf50 حجم 75 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب کودکان مای مدل Kids Spf50

کرم ضد آفتاب کودکان مای  با SPF50 ، از پوست کودک شما در مقابل اشعه خورشید به خوبی محافظت می‌نماید. این کرم با دارا بودن روغن جوجوبا باعث تقویت پوست شده و برای انواع پوست کودکان قابل استفاده می‌باشد. کرم مای بی رنگ و فاقد هر گونه مواد حساسیت‌زا است و مانع آسیب رساندن اشعه های UVA و  UVB به پوست می‌گردد.

لوسیون ضد آفتاب کودک ایروکس سری Physical مدل Face And Body حجم ۶۰ میلی لیتر

لوسیون ضد آفتاب کودک ایروکس سری Physical مدل Face And Body

کرم ضد آفتاب ایروکس علاوه بر محافظت در مقابل آفتاب، دارای خاصیت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی نیز می‌باشد. این کرم ضد حساسیت، التهاب و قرمزی بوده و برای کودکان بالای ۶ ماه مناسب می‌باشد. بزرگسالان دارای پوست‌های حساس و همچنین خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی نیز می‌توانند از این کرم استفاده کنند.

کرم ضد آفتاب کودکان سی گل حجم 50 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب سی گل یک کرم ضد آفتاب کودکان ایرانی است که حاوی عصاره آلوئه ورا و جوانه گندم می‌باشد و با دارا بودن SPF 30 در مقابل اشعه‌های UVA و UVB آفتاب از پوست کودکتان محافظت می‌کند. این کرم همچنین حاوی ویتامین‌های A , B , E , F بوده و سبب استحکام بخشی به پوست می‎گردد. کرم ضد آفتاب کودکان سی گل با ایجاد سد دفاعی در مقابل میکروب‌ها سیستم ایمنی پوست را تقویت نموده و فاقد هر گونه پارابن، الکل و اسانس می‌باشد.

کرم ضد آفتاب کودکان سی گل

سخن پایانی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان حتی در روزهای ابری نیز امری ضروری است که از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری می‌نماید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات کافی در خصوص کرم ضد آفتاب کودکان ارائه و شما را در انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب کودکان یاری نماییم.