بهترین سرخ کن بدون روغن

بی روغن بپزید! راهنمای انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن

طعم غذاهای سرخ شده در روغن غوطه‌ور آن‌قدر لذیذ و هوس‌انگیز است که کمتر کسی می‌تواند از آن بگذرد. احتمالا تایید می‌کنید که یک بشقاب سیب‌زمینی سرخ‌کرده می‌تواند هر کسی را سر ذوق آورد. اما خبر بد آن که مصرف این غذاهای سرشار از روغن در دراز مدت‌ آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای بدن به همراه خواهد داشت. از آن‌جایی که نمی‌توان از خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده و متعلقاتش گذشت، پس باید به دنبال راه‌حلی جایگزین برای تهیه آن‌ها بود. استفاده از سرخ کن بدون روغن راه‌حلی ایده‌آل است. بهترین سرخ کن بدون روغن می‌تواند طعمی بسیار نزدیک به غذاهای سرخ شده در روغن را برای شما به ارمغان آورد. اگر به سلامتی خود و خانواده‌تان اهمیت می‌دهید، در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با بهترین سرخ کن بدون روغن آشنا کنیم. به کمک این سرخ کن‌ ها می‌توانید لذت غذاهای سرخ شده اما سالم را تجربه کنید.

بهترین سرخ کن بدون روغن

سرخ کن بدون روغن چه تفاوتی با سرخ کن معمولی دارد؟

زمانی که نام سرخ کن را می‌شنوید، احتمالا به یاد حجم زیادی از روغن داغ می‌افتید. حقیقت هم همین است. سرخ‌ کن های معمولی مواد غذایی مانند سیب‌زمینی را در روغن غوطه‌ور با حرارت بالا سرخ می‌کنند. حرارت روغن سبب می‌شود تا سطح سیب‌زمینی‌ها ترد و کریسپی شود و داخل آن نرم بماند. گذشته از این، وجود روغن زیاد در هر غذایی به احتمال زیاد طعم خوشایندی را به همراه خواهد داشت. با این حال مصرف غذاهای تهیه شده با این حجم از روغن تهدید بزرگی برای سلامتی شماست. کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی عوارضی هستند که با مصرف بالای روغن احتمالا در انتظارتان خواهد بود. پس بهتر نیست که از مصرف بیش از اندازه روغن دست بکشیم و به سراغ سرخ کن بدون روغن برویم؟ شاید بهترین سرخ کن بدون روغن هم نتواند طعم دلچسب غذاهای روغنی را برای شما به همراه بیاورد. اما تضمین سلامت غذاها بهترین دلیلی است که شما را به استفاده از این سرخ کن ها سوق دهد. 

البته در این سرخ کن ها نیز مقدار بسیار کمی روغن استفاده می‌شود. اما مقدار آن در مقایسه با سرخ کن های معمولی تقریبا صفر است. با این حال اصطلاح «سرخ کن کم روغن» برای آن‌ها مناسب‌تر است تا «سرخ کن بی روغن». بگذریم! در سرخ کن های بدون روغن بخش عمده پخت بر عهده هوای داخل دستگاه است. به این صورت که دستگاه به سبب وجود یک المنت گرم شده و با ایجاد یک جریان همرفتی، سبب به حرکت درآمدن هوای دستگاه می‌گردد. سبد سوراخ‌دار موجود در آن باعث جریان یافتن هوای داغ شده و فن دستگاه نیز این جریان را تسهیل می‌کند. به این شکل سطح بیرونی مواد غذایی با حرارت بالای هوای موجود در دستگاه ترد شده و به شکل سرخ‌شده درمی‌آیند. به همین دلیل است که به دستگاه سرخ کن بدون روغن اصطلاحا «هواپز» هم گفته می‌شود. برندهای معتبر لوازم خانگی به تولید این دستگاه مشغول اند و شما به راحتی می‌توانید بهترین سرخ کن بدون روغن را از این برندها تهیه کنید.

انواع سرخ کن بدون روغن

طرز کار با سرخ کن بدون روغن

طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن بسیار ساده است. در اغلب دستگاه‌ها تنها استفاده از یک قاشق روغن کافی است. با قرار دادن مواد غذایی در سبد سرخ کن فقط باید میزان دما و مدت ‌زمان پخت را به کمک دکمه‌های کنترلی تعبیه شده بر روی دستگاه تنظیم کنید. بهترین سرخ کن بدون روغن به سیستم قطع کن خودکار مجهز شده و کار شما همین جا تمام است. اما اگر دستگاهتان به این سیستم مجهز نیست، در پس از طی زمان مقرر سرخ کن را خاموش کنید. به همین راحتی غذای شما آماده است. بهترین دستگاه های سرخ کن بدون روغن علاوه بر سرخ کردن به شما امکان طبخ غذاهایی همچون پیتزا، کیک و… را نیز می‌دهند.

مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن

تنها عیبی که شاید بتوان برای سرخ کن های بدون روغن در نظر گرفت، آن است که بدون شک نمی‌توان به کمک آن‌ها به طعم غذاهای سرخ کرده‌ی سرشار از روغن رسید. اما با این حال با انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن از یک برند معتبر، از طعم دلچسب و از همه مهم‌تر سلامت غذاهایتان لذت خواهید برد. در مقابل، مزیت‌های بسیاری نیز نصیبتان خواهد شد. مهم‌ترین مزایای این دستگاه های سرخ کن به قرار زیر است.

دوستدار سلامتی

همان‌طور که گفته شد، مضرات مصرف زیاد روغن مهم‌ترین دلیلی است که ما را ترغیب می‌کند تا به دنبال بهترین سرخ کن بدون روغن باشیم. بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا و چاقی همگی بر اثر مصرف غذاهای سرخ شده با روغن به سراغمان می‌آیند. علاوه بر این، داغ‌کردن روغن فراتر از نقطه دود باعث تجزیه ترکیبات شیمیایی روغن و آزادسازی رادیکال‌های آزاد می‌شود. با خرید سرخ کن بدون روغن نهایتا با یک قاشق روغن می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

بهترین مارک سرخ کن بدون روغن

بیشتر از یک سرخ کن

اگر به سراغ برندهای شناخته شده بروید و بهترین سرخ کن بدون روغن را خریداری کنید، چیزی بیشتر از یک سرخ کن نصیبتان خواهد شد. چرا که با استفاده از آن‌‌ علاوه بر سرخ کردن می‌توانید استفاده‌های دیگری همچون :

  • گریل کردن موادی مانند مرغ و کباب
  • پخت کیک، پیتزا و…
  • گرم کردن غذا
  • طبخ غذاهای یخ‌زده‌ی آماده پخت 
  • و…

نیز داشته باشید. برخی سرخ کن های بدون روغن دارای لوازم جانبی برای پخت کباب و یا قالب پخت کیک نیز هستند.

صرفه جویی در زمان

نمی‌توان اطمینان داد که حتی در بهترین سرخ کن بدون روغن نیز زمان پخت غذا تا حد قابل توجهی کاهش یابد. اما استفاده از این دستگاه ها زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. به جای صرف زمان زیاد برای سرخ کردن مواد غذایی، آن‌ها را در این سرخ کن ها قرار دهید و به کارهای شخصی خود بپردازید. تنها کافی است یک یا دو بار در حین پخت مواد را هم بزنید تا حرارت به تمام آن‌ها برسد.

حذف دردسرهای سرخ کن با روغن

اگر با سرخ کن های معمولی کار کرده باشید، احتمالا می‌دانید که این دستگاه‌ها هنگام استفاده بسیار داغ شده و ممکن است روغن را به اطراف بپاشند. ضمن اینکه شستشوی آن‌ها به دلیل وجود حجم زیادی از روغن دشوار است. اما کار با سرخ کن بدون روغن بسیار آسان است و چنین دردسرهایی را به همراه ندارد. ضمن اینکه اگر در منزلتان فر نداشته باشید، این سرخ کن ها جایگزین مناسبی هستند که هم انرژی کمتری نسبت به فر مصرف می‌کنند و هم باعث گرم شدن محیط آشپزخانه نخواهند شد.

بهترین سرخ کن با هوا

بهترین مارک سرخ کن بدون روغن چیست؟

تنوع برندهایی که به تولید لوازم خانگی و آشپزخانه مشغول‌اند بالاست و انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن ممکن است امری دشوار به نظر بیاید. در ادامه قصد داریم به معرفی سه برند باکیفیت در این حوزه بپردازیم و همچنین بهترین سرخ کن بدون روغن از هر کدام از این برندها را نیز معرفی نماییم.

سرخ کن بدون روغن فیلیپس

برند خوش‌نام فیلیپس یک ابرشرکت هلندی چندملیتی است که در تولید لوازم الکترونیکی بیش از یک قرن سابقه دارد. بنابراین بعید نیست که بتوانید بهترین سرخ کن بدون روغن را در میان محصولات این برند پیدا کنید. فیلیپس با به‌کارگیری فناوری جدید توانسته تا 90% روغن مضر برای بدن را هنگام سرخ کردن مواد غذایی از بین ببرد. بنابراین با مصرف مقدار بسیار کمی روغن می‌توانید از این دستگاه‌ها استفاده نمایید.

بهترین سرخ کن بدون روغن فیلیپس

از آنجایی که تنوع محصولات فیلیپس بسیار بالاست، در ادامه به صورت منتخب به معرفی 4 مدل از باکیفیت ترین سرخ کن های این برند می‌پردازیم تا بتوانید بهترین سرخ کن بدون روغن را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

سرخ کن بدون روغن فیلیپس 9220
سرخ کن بدون روغن فیلیپس 9220

فیلیپس در سری Viva از تولیدات خود بهترین سرخ کن بدون روغن را به بازار عرضه کرده است. سرخ کن فیلیپس hd9220 از تولیدات همین سری است که در وهله اول شکل ظاهری زیبای آن توجه شما را جلب خواهد کرد. این سرخ کن کم روغن فیلیپس از پلاستیک باکیفیت ساخته شده و دارای یک سبد برای قرار گرفتن مواد غذایی است که به صورت کشویی جابجا می‌شود. دسته ارگونومیک قرار داده شده در آن در تمام طول مدت پخت داغ نشده و جابجایی سبد به کمک آن ممکن خواهد بود. در زیر این سبد یک سینی از جنس تفلون نچسب قرار گرفته که اضافه روغن بر روی آن بچکد. علاوه بر قابلیت تنظیم دما از 80 تا 200 درجه، امکان تنظیم زمان پخت نیز در این دستگاه فراهم است. کافی است بعد از تنظیم دما، تایمر را بر روی زمان مورد نظرتان قرار دهید. پس از زمان فوق دستگاه به صورت خودکار خاموش خواهد شد. با خرید سرخ کن فیلیپس سری viva collection مدل hd9220 می‌توانید با مصرف کمترین میزان روغن غذاهای سرخ شده دلخواه خود را طبخ کنید. 

ابعاد384 ×315 ×387 میلی‌متر
وزن7 کیلوگرم
ظرفیت2.2 لیتر
توان مصرفی1425 وات
صفحه نمایشندارد
سرخ کن فیلیپس مدل 9216hd
سرخ کن فیلیپس مدل 9216hd

گزینه دیگری که در میان محصولات فیلیپس خودنمایی می‌کند، سرخ کن فیلیپس 9216 است که در رنگ سفید عرضه می‌شود. این محصول با حجم 800 میلی‌لیتر بهترین سرخ کن بدون روغن برای افرادی است که به حجم زیادی احتیاج ندارند. این مدل در خصوصیاتی همچون نوع قطعات تشکیل‌دهنده، تایمر و قابلیت تنظیم دما مشابه مدل قبلی است.

تکنولوژی جریان سریع هوا (Rapid Air) باعث انتقال مناسب حرارت به مواد غذایی شده و امکان پخت به شیوه دلخواه را به شما می‌دهد. طراحی دستگاه به شکل ستاره دریایی نیز به این جریان هوای گرم کمک کرده است. فیلتر هوای داخلی این سرخ کن اجازه نمی‌دهد که بوی نامطبوع سرخ کردن غذاها در منزل شما باقی بماند. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این دستگاه نرم‌افزار آشپزی قابل نصب بر روی اندروید و IOS است که طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن 9216 را بسیار ساده‌تر می‌نماید.

ابعاد384 × 315 × 287 میلی‌متر
وزن7 کیلوگرم
ظرفیت0.8 لیتر
توان مصرفی1425 وات
صفحه نمایشندارد
سرخ کن فیلیپس مدل 9218
سرخ کن فیلیپس مدل 9218

سومین محصول منتخب برند فیلیپس مربوط به سری محصولات Daily Collection از این برند است. سرخ کن بدون روغن 9218 فیلیپس با برخورداری از تکنولوژی هوای داغ و با صرف کمترین میزان روغن، شما را در تهیه غذاهای دلخواهتان یاری خواهد کرد. البته بی‌انصافی است که به این محصول تنها به چشم یک سرخ کن نگاه کنیم. تنظیمات این دستگاه به گونه‌ای است که علاوه بر سرخ کردن، امکان گریل و کباب کردن مواد غذایی را نیز به شما می‌دهد. از این رو می‌تواند بهترین سرخ کن بدون روغن از لحاظ امکانات شناخته شود. این سرخ کن دارای فیلتر قابل تعویض بوده و شستشوی آن بسیار آسان و بدون دردسر قابل انجام است. با وجود سیستم قطع خودکار دیگر نگرانی بابت پخت بیش از حد غذا نخواهید داشت. بنابراین کار با سرخ کن بدون روغن 9218 برایتان بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

ابعاد310x380x290 میلی‌متر
وزن7 کیلوگرم
ظرفیت2.2 لیتر
توان مصرفی1450 وات
صفحه نمایشندارد
سرخ کن فیلیپس مدل 9650
سرخ کن فیلیپس مدل 9650

سرخ کن HD9650 فیلیپس محصول باکیفیت دیگری از این برند است که به شما امکان سرخ کردن مواد غذایی مختلف مانند سیب‌زمینی، ماهی، استیک، مرغ، میگو و… را می‌دهد. طراحی این محصول نسبت به محصولات قبلی کمی متفاوت است؛ اما از لحاظ کارایی بسیار عالی عمل می‌کند. این دستگاه دارای زنگ هشدار آماده بودن غذا و همچنین 5 برنامه از پیش تعیین شده برای طبخ غذاهای مختلف است. سیستم Twin turbostar در این سرخ کن با گردش سریع هوای داغ باعث انتقال حرارت به تمام مواد غذایی شده و صفحه لمسی آن انجام تنظیمات طبخ را بسیار ساده کرده است. قیمت سرخ کن بدون روغن HD9650 نسبت به مدل‌های دیگر بالاتر است. همین امر ممکن است عده‌ای را از خرید آن منصرف گرداند. اما در صورتی که بودجه کافی در اختیار دارید، این محصول می‌تواند بهترین سرخ کن بدون روغن برای شما باشد.

ابعاد380×360×360 میلی‌متر
وزن8.9 کیلوگرم
ظرفیت1.36 لیتر
توان مصرفی1450 وات
صفحه نمایشدارد

سرخ کن بدون روغن تفال

پس از بررسی سرخ کن های بدون روغن فیلیپس باید به سراغ برند خوش‌نام تفال برویم. این برند فرانسویِ تولید محصولات خانگی، به دلیل تنوع بالا و کیفیت مناسب محصولاتش در ایران بسیار شناخته شده است. از زودپز و پلوپز گرفته تا آبمیوه‌گیری، جارو برقی و قهوه‌ساز همگی در محصولات این برند وجود دارد. پس بی‌دلیل نیست که برای انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن نیز به سراغ آن بیاییم. 

بهترین سرخ کن بدون روغن تفال

برند تفال دارای بیش از 20 مدل سرخ کن بدون روغن و همچنین معمولی است که ممکن است انتخاب از میان آن‌ها برای شما دشوار باشد. قیمت سرخ کن بدون روغن تفال تقریبا مشابه فیلیپس است. در ادامه به نقد و بررسی دو سرخ کن منتخب از برند تفال می‌پردازیم که می‌توانند به عنوان بهترین سرخ کن بدون روغن از این برند شناخته شوند.

سرخ کن تفال مدل FZ7100
سرخ کن تفال مدل FZ7100

دستگاه سرخ کن بدون روغن FZ7100 تفال کیفیتی مثال‌زدنی را برای شما به نمایش می‌گذارد. بدنه این محصول دارای عایق حرارتی بوده و ظرف داخل آن از یک روکش نچسب برخوردار است. این دستگاه دما را به صورت خودکار تنظیم می‌کند و با حداکثر دمای 150 درجه سانتی‌گراد در طبخ غذا به کمک شما می‌آید. 

به کمک این سرخ کن کم روغن تفال تنها با مصرف یک قاشق چای‌خوری روغن قادر خواهید بود یک کیلوگرم سیب زمینی را سرخ کنید. به همین جهت می‌توان این محصول را سرخ کن یک قاشق روغن نیز نامید. جزو معدود معایب سرخ کن بدون روغن FZ7100 می‌توانیم به نداشتن قطع کن خودکار اشاره کنیم. البته صفحه نمایش LCD موجود بر روی آن شما را از مدت زمان باقی مانده پخت آگاه خواهد کرد. 

ابعاد210 × 320 × 430 میلی‌متر
وزن4 کیلوگرم
ظرفیت4 نفر
توان مصرفی1400 وات
صفحه نمایشدارد
سرخ کن تفال مدل AH9500
سرخ کن تفال مدل AH9500

دومین محصولی که می‌توانید آن را به عنوان بهترین سرخ کن بدون روغن از برند تفال انتخاب کنید، سرخ کن مدل AH9500 است. این سرخ ‌کن طراحی متفاوتی نسبت به مدل‌های مشابه داشته و به همراه یک صفحه‌ی نمایش LCD ساخته ‌شده است. یکی از مشخصه‌های قابل توجه این محصول وزن سبک آن است. سرخ کن بدون روغن AH9500 دارای سیستم قطع کن خودکار و یک تایمر دیجیتالی برای زمان‌بندی پخت غذاست. قطعات این سرخ کن به راحتی از یکدیگر جدا می‌شوند و امکان شستشوی راحت تمامی قطعات برای شما وجود دارد.

ابعاد310×390×500 میلی‌متر
وزن3.5 کیلوگرم
ظرفیت1.5 لیتر
توان مصرفی1500 وات
صفحه نمایشدارد

سرخ کن بدون روغن دلونگی

اگر هنوز بهترین سرخ کن بدون روغن مورد نیاز خود را انتخاب نکرده‌اید، نگران نباشید. چرا که هنوز نقد و بررسی یک برند دیگر باقی است. برند ایتالیایی دلونگی که مالکیت برند کنوود را نیز بر عهده دارد، در زمینه تولید محصولات خانگی سابقه درخشانی دارد. یکی از این محصولات سرخ کن بدون روغن است که در ادامه قصد بررسی آن را داریم.

بهترین سرخ کن بدون روغن دلونگی

در میان انواع سرخ کن بدون روغن برند دلونگی دو مدل FH1394 و 1130 را انتخاب کردیم تا با بررسی ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف آن‌ها شما را در رسیدن به بهترین سرخ کن بدون روغن متناسب با نیاز خود یاری نماییم.

سرخ کن چندکاره دلونگی مدل FH1394
سرخ کن چندکاره دلونگی مدل FH1394

سرخ کن FH1394 دلونگی محصولی باکیفیت است که می‌تواند تنها با مصرف 14 میلی‌لیتر روغن بیش از یک کیلوگرم سیب‌زمینی را سرخ کند. پیمانه کوچک روغن آن نیز در این کار به کمک شما می‌آید. اما سرخ کردن تنها عملکرد این دستگاه نیست. وجود برنامه‌‌های پخت اتوماتیک شما را قادر می‌سازد تا از این دستگاه برای پخت انواع خورشت، کیک، پیتزا و… نیز استفاده کنید. به همین جهت عده زیادی آن را بهترین سرخ کن بدون روغن دلونگی می‌دانند. دو المنت بالا و پایین 1400 و 800 وات در این سرخ کن وجود دارد که عملکرد بی‌نقص آن را تضمین می‌کند.

به کمک دکمه‌های کنترلی روی دستگاه می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را انجام داده و از طریق درب شفاف آن قادر خواهید بود تا روند پخت را مشاهده کنید. ضمن اینکه بدنه سرخ کن در طول پخت کامل سرد باقی می‌ماند و حرارتی به بیرون منتقل نخواهد شد.

ابعاد396×325×290 میلی‌متر
وزن1.7 کیلوگرم
ظرفیت1.7 لیتر
توان مصرفی1400+800 وات
صفحه نمایشدارد
سرخ کن دلونگی مدل 1130
سرخ کن دلونگی مدل 1130

به عنوان آخرین محصول از این فهرست به سراغ مدل 1130 از برند دلونگی می‌رویم. بدنه این سرخ کن از جنس پلاستیک مقاوم است که مانع از داغ شدن سطح بیرونی آن می‌شود. ظرف داخل آن نیز با پوشش سرامیکی پوشانده شده و سبب حفظ حداکثری حرارت می‌گردد. یکی از نکات مثبت این سرخ کن ظرفیت بالای آن نسبت به مدل‌های دیگر است که امکان طبخ غذا برای 6 نفر را فراهم می‌نماید. همانند مدل قبلی دلونگی، تایمر دیجیتالی و درب شفاف در این محصول نیز دیده می‌شود. به کمک سیستم SHS این دستگاه حرارت به صورت یکنواخت به تمام مواد غذایی انتقال خواهد یافت. با این حال در صورت نیاز می‌توانید به کمک پاروی همزن جدا شونده‌ی آن، مواد داخل دستگاه را هم بزنید تا همگی پخته و ترد شوند. وجود فیلتری برای جلوگیری از انتقال بو به محیط و همچنین قابلیت طبخ پیتزا و کیک با این دستگاه، دلایل دیگری است که بتوانیم آن را به عنوان بهترین سرخ کن بدون روغن معرفی کنیم. 

ابعاد290×325×398 میلی‌متر
وزن7 کیلوگرم
ظرفیت1.5 لیتر
توان مصرفی1350 وات
صفحه نمایشندارد

سخن پایانی

انتخاب محصولی که ضمن حفظ سلامتی بتواند در طبخ غذاهای دلچسب به شما کمک کند، اهمیت بالایی دارد. ما در این مطلب تلاش کردیم تا با ارائه اطلاعات در خصوص سرخ کن بدون روغن، شما را در انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن یاری نماییم. امیدواریم بتوانید با در نظر داشتن نکات فوق، محصولی متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. اگر این مطلب برایتان مفید بود، آن را برای دوستانتان ارسال کنید تا آن‌ها هم با بهترین سرخ کن بدون روغن آشنا شوند.