بهترین پرینتر سه بعدی

چگونه بهترین پرینتر سه بعدی را انتخاب کنیم؟

در دنیای مدرن امروز که شاهد رشد و توسعه روزافزون تکنولوژی و فناوری‌های نوین هستیم، صنایع مختلف هر یک به سهم خود دستخوش تغییراتی شده‌اند که از این رشد و توسعه نشات می‌گیرد. در این میان چند سالی است که در صنعت چاپ و پرینت شاهد ظهور دستگاهی به نام پرینتر سه بعدی هستیم که قادر است هرگونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید کند. تمامی تولیدکنندگان صنعتی برای ارزیابی اولیه محصولات خود و تکمیل و رفع نقص‌های احتمالی، نیاز به پیش تولید آن‌ها توسط پرینتر سه بعدی دارند. لیکن به دلیل عدم تجربه و شناخت کافی و همچنین قیمت بالای این دستگاه، خرید و استفاده از آن مستلزم آگاهی از نکات و اطلاعات مهمی است. ما در این مطلب قصد داریم شما را جهت خرید پرینتر سه بعدی یاری کنیم و بهترین پرینتر سه بعدی موجود در بازار را معرفی نماییم. همراه ما باشید.

چاپگر سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد؟

پرینتر سه بعدی دستگاهی است که کمتر از بیست سال قدمت دارد و بر اساس فرآیند چاپ سه بعدی ساخته شده است. در فرآیند چاپ سه بعدی به کمک یک فایل دیجیتالی اجسام جامد سه بعدی تولید می‌شود. این عمل با استفاده از مواد افزودنی صورت گرفته و پرینتر سه بعدی شما را قادر می‌سازد تا پیش‌تولید محصولات خود را با مواد کمتری نسبت به روش‌های سنتی تولید کنید. بنابراین می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان و با صرف کمترین هزینه، هر محصولی را با هر نوع پیچیدگی مورد ارزیابی قرار دهید.

کاربردهای پرینتر سه بعدی
انواع کاربرد پرینتر سه بعدی

فرآیند کار پرینتر سه بعدی

برای ساخت محصولات به کمک پرینتر سه بعدی ابتدا لازم است تا طرح اولیه توسط یک طراح و به کمک نرم‌افزار  CADبه پرینتر داده شود. فایل سه بعدی به‌ وسیله نرم‌افزار به لایه‌های مجزا تفکیک می‌شود تا توسط پرینتر قابل خواندن باشد. پرینتر این طرح را به عنوان راهنما مورد استفاده قرار می‌دهد و طراحی و ساخت را آغاز می‌کند. دستگاه بخش‌های مختلف را به صورت لایه همزمان تزریق می‌کند و از طریق اکسترودر، مواد پلاستیکی گداخته را به صورت لایه لایه بیرون می‌دهد تا عملیات ساخت پایان یابد.

دستگاه‌های مختلف پرینت سه بعدی مبتنی بر فناوری‌های متفاوتی هستند که هر یک مواد اولیه مخصوصی را جهت چاپ مورد استفاده قرار می‌دهند. این مواد می‌توانند از جنس پلاستیک، فلز، سرامیک و … باشند که در این میان مواد پلاستیکی مانند ABS و PLA بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

انواع پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی را می‌توان از نظر معیارهای مختلفی مانند ابعاد و اندازه، وزن، نمایشگر LCD و … دسته‌بندی کرد. با این حال عمده تفاوت این دستگاه‌ها در تکنولوژی به کار رفته در آن‌هاست. تکنولوژی‌های گوناگونی ممکن است در یک پرینتر مورد استفاده قرار گیرد. اما رایج‌ترین این فناوری‌ها که بهترین پرینتر سه بعدی بی‌شک از یکی از آن‌ها بهره می‌برد، به شرح زیر است :

انواع پرینتر سه بعدی
  • Fused Deposition Modeling (FDM)
  • Stereolithography (SLA)
  • Digital Light Processing (DLP)
  • Selective Laser Sintering (SLS)
  • Selective Laser Melting (SLM)
  • Laminated Object Manufacturing (LOM)
  • Digital Beam Melting (EBM)

تکنولوژی چاپ  FDM

اگر به دنبال بهترین پرینتر سه بعدی هستید، توجه داشته باشید که محصول مورد نظرتان مبتنی بر تکنولوژی FDM باشد. فناوری FDM در حال حاضر محبوب‌ترین فناوری چاپ سه بعدی است که بسیاری از صنایع کلان مانند خودروسازی، تولید مواد غذایی و اسباب بازی استفاده از آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند. 

این تکنولوژی بسیار مقرون‌به‌صرفه است و حتی در قلم‌های سه بعدی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. FDM  نه تنها امکان ساخت نمونه‌های اولیه را فراهم می‌کند، بلکه قابلیت تولید محصولات آماده استفاده نیز با آن وجود دارد. به کمک این فناوری اشیاء کوچک تقریبا به سرعت تکمیل می‌شوند. در حالی که قطعات بزرگتر و پیچیده‌تر به زمان بیشتری احتیاج دارند. FDM تنها فناوری چاپ سه بعدی است که ترموپلاستیک‌های با درجه بالا تولید می‌کند. بنابراین آیتم‌های چاپ شده دارای ویژگی‌های مکانیکی، حرارتی و شیمیایی هستند و به صورت لایه لایه با حرارت بسیار پایین ساخته می‌شوند.

تکنولوژی چاپ  SLA

در یک پرینتر سه بعدی مبتنی بر تکنولوژی SLA متریال و مواد ابتدا به صورت مایع هستند. این مواد پس از مدتی سفت شده و به شکل یک شئ جامد درمی‌آیند. قطعات چاپ شده توسط پرینتر  SLA معمولا دارای سطوح صاف می‌باشند؛ اما کیفیت آن‌ها بستگی به کیفیت چاپگر دارد. در این پرینتر قطعات کوچک طی 6 الی 8 ساعت چاپ می‌شوند؛ در حالی‌ که چاپ محصولات با ابعاد بزرگ ممکن است تا چندین روز نیز به طول انجامد. اگر چه پرینتر مبتنی بر تکنولوژی SLA را نمی‌توان بهترین پرینتر سه بعدی نامید، اما این تکنولوژی هنوز هم توسط عده زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

تکنولوژی بهترین پرینتر سه بعدی

تکنولوژی چاپ  DLP

تکنولوژی DLP از دیگر فناوری‌های چاپ سه بعدی است که فرآیندی مشابه استریولیتوگرافی دارد. شهرت این تکنولوژی به دلیل کاربرد آن در تولید پروژوکتورهای مختلف است. با این حال در چاپ سه بعدی و ساخت تلفن‌های همراه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت DLP با  SLA در این است که  DLP برای چاپ نیاز به یک منبع نور اضافی دارد.

تکنولوژی چاپ  SLS

در پرینتر سه بعدی مبتنی بر تکنولوژی SLS  از لیزر به عنوان منبع تغذیه جهت تشکیل اشیاء سه بعدی استفاده می‌شود. از جمله موادی که در این نوع پرینتر بکار برده می‌شود، می‌توان به نایلون، شیشه، سرامیک و فلزاتی همچون آلومینیوم، نقره و فولاد اشاره کرد. تکنولوژی SLS برای تولید کالاهای سفارشی سه بعدی بسیار محبوب است؛ اما اگر به دنبال بهترین پرینتر سه بعدی خانگی هستید، بهتر است به سراغ آن نروید. چرا که به دلیل استفاده از لیزرهای باکیفیت، نسبت به دیگر پرینترها از قیمت بالاتری برخوردار است.

تکنولوژی چاپ  EBM , LOM , SLM

سه تکنولوژی دیگر نیز در گذشته در پرینترهای سه بعدی استفاده می‌شدند؛ اما امروزه دیگر کاربردی ندارند. این تکنولوژی‌ها عبارت‌اند از : ذوب لیزری انتخابی (SLM) ، تولید شئ لمینیت (LOM) و ذوب پرتو دیجیتال (EBM) .

ویژگی‌های پرینتر سه بعدی

پیش از خرید پرینتر سه بعدی لازم است با ویژگی‌هایی که در کیفیت این دستگاه تاثیرگذار هستند آشنا شوید. در این صورت با آگاهی بیشتری قادر خواهید بود بهترین پرینتر سه بعدی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. در ادامه به مهم‌ترین این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

سرعت چاپ در چاپگر سه بعدی

سرعت یک پرینت سه بعدی با واحد میلی‌متر بر ثانیه سنجیده می‌شود و هر چه سرعت پرینتری بالاتر باشد، خرید آن نیز مستلزم صرف هزینه بیشتری است. البته با توجه به فرآیند کار این دستگاه، حتی بهترین پرینتر سه بعدی نیز برای ساخت مدل به چندین ساعت زمان نیاز دارد. این زمان مستقیما با اندازه مدل چاپ در ارتباط است.

ویژگی‌های بهترین پرینتر سه بعدی

دستگاه تراکم مدل را کنترل و اغلب برای پر کردن آن از الگوی لانه زنبوری استفاده می‌کند که سرعت چاپ بالاتری دارد. اما تراکم داخلی مدل تنها عامل تعیین‌کننده نیست. چرا که هنگام برش می‌توان ضخامت لایه‌ها را تعیین کرد. چاپ با لایه‌های ضخیم نیازمند زمان کمتری است؛ اما نتیجه چاپ نیز به همان نسبت زمخت خواهد بود. در مقابل با انتخاب لایه‌های نازک می‌توانید در مدت زمان بیشتر، محصولی ظریف و کاملا صاف را تحویل بگیرید.

مواد مورد استفاده در چاپگر سه بعدی

ماده اولیه بسیاری از پرینترهای سه بعدی انواع مواد پلاستیکی هستند. اما در مقابل، بهترین پرینتر سه بعدی صنعتی قادر است مواد دیگری مانند چوب، نایلون، مس، مواد مذاب فلزی و پودر فلزات را نیز اکسترود و به مدل‌های سخت و محکمی تبدیل کند. این تنوع در مواد اولیه مصرفی سبب ظهور طیف گسترده‌ای از پرینترها شده است. 

با این حال بهترین پرینتر سه بعدی خانگی پای خود فراتر از مواد پلاستیکی نگذاشته است. اغلب این دستگاه‌ها رشته‌های پلیمر اکریلونیتریل بوتادین، استایرن (ABS) و یا پلی لاکتیک اسید (PLA) را مورد استقاده قرار می‌دهند. 

مواد پلاستیکی ABS پس از چاپ و خشک شدن به شکل جسمی سخت در می‌آیند که در مجاورت استن نرم خواهند شد. این مواد هنگام گرم شدن بوی ناخوشایندی ایجاد می‌کنند؛ قابل بازیافت‌اند و در چاپ مدل‌های بزرگ جایگاه ویژه‌ای دارند. رشته‌های PLA نیز مانند ABS به صورت سخت و محکم خشک می‌شوند، اما برخلاف آن در مجاورت استن واکنشی ندارند. این ماده در محیط زیست تخریب و تجزیه شده و با گرم شدن بوی ناخوشایندی تولید نمی‌کند. 

تعداد نازل‌ها

نازل‌ها قطعاتی کوچک و فلزی هستند که در انتهای اکسترودر قرار دارند و وظیفه تزریق فیلامنت ذوب شده بر عهده آن‌هاست. وجود نازل‌ها تاثیر بسزایی بر خروجی نهایی نمونه چاپ شده دارد و هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، کیفیت و همچنین قیمت چاپگر بالاتر خواهد بود. توجه داشته باشید که به تعداد وجود نازل‌ها، رنگ برای پرینت در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

حجم پرینت

نکته دیگری که برای انتخاب  بهترین پرینتر سه بعدی باید به آن توجه کنید حجم پرینت دستگاه است. برای یک چاپگر سه بعدی حجم پرینت بر اساس سه پارامتر طول، عرض و ارتفاع سنجیده می‌شود. هر اندازه که حجم پرینت دستگاه شما بیشتر باشد، دستگاه قادر است قطعات بزرگتری از یک محصول را تولید نماید. بنابراین اگر قصد ساخت محصولات با ابعاد بزرگ را دارید، بهترین پرینتر سه بعدی برای شما دستگاهی است که حجم پرینت بالایی داشته باشد.

نکات خرید بهترین پرینتر سه بعدی

میزان دقت پرینت

دقت پرینت سه بعدی فاکتور مهم دیگری است که با واحد میکرون اندازه‌گیری می‌شود. همانند سرعت هر چه که میزان دقت دستگاه شما بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین بهتر است با توجه به نیاز خود و همچنین بودجه‌ای که در دست دارید، بهترین پرینتر سه بعدی را انتخاب کنید.

جنس صفحه ساخت

معمولا در تولید صفحه ساخت چاپگر سه بعدی از موادی همچون چوب، شیشه، فلز، آلومینیوم و دیگر مواد اولیه صنعتی استفاده می‌شود. در این میان بهترین پرینتر سه بعدی صنعتی که از لحاظ کیفیت چاپ در صدر قرار می‌گیرد، صفحه ساختی از جنس آلومینویم دارد. صفحه آلومینیومی به سرعت گرم و آماده به کار می‌شود. گذشت زمان نیز سبب خرابی و تابیدگی آن نخواهد شد.

قابلیت به‌روزرسانی محصول

تکنولوژی پرینت سه بعدی یک تکنولوژی نوین است و به سرعت در حال پیشرفت و توسعه می‌باشد. از این رو بهتر است هنگامی که قصد صرف هزینه سنگین برای خرید این دستگاه دارید، به سراغ پرینتری بروید که پنل کنترلی آن از قابلیت به‌روزرسانی برخوردار باشد. از این رو قادر خواهید بود دستگاه خود را همگام با علم روز دنیا ارتقا داده و از به‌روزترین فناوری‌ها بهره‌مند شوید. 

بهترین پرینتر سه بعدی کدام است؟

بهترین پرینتر سه بعدی موجود در بازار

با وجود نوظهور بودن تکنولوژی چاپ سه بعدی در ایران، در سال‌های اخیر دستگاه‌های متنوعی روانه بازار شده‌اند که انتخاب از میان‌ها ممکن است امری دشوار باشد. به همین سبب قصد داریم در ادامه تعدادی از باکیفیت‌ترین چاپگرها معرفی نماییم تا بتوانید از میان آن‌ها بهترین پرینتر سه بعدی را انتخاب کنید.

پرینتر سه بعدی آنت مدل ET4 PLUS

پرینتر سه بعدی ET4 PLUS محصولی از کارخانه Anet3d است که در فهرست پرفروش ترین و بهترین پرینتر سه بعدی در جهان قرار دارد. مونتاژ این دستگاه بسیار ساده است و در کمتر از ده دقیقه با استفاده از 4 عدد پیچ می‌توان قسمت‌های مختلف آن را به هم متصل کرد. رابط کاربری آسان ET4 PLUS  نیز آن را به بهترین پرینتر سه بعدی برای افراد مبتدی تبدیل کرده است. آن‌ها می‌توانند به کمک کاتالوگ و فیلم‌های آموزشی فارسی به راحتی طریقه کار با دستگاه را بیاموزند.

خرید پرینتر سه بعدی آنت مدل ET4 PLUS

این پرینتر دارای یک صفحه نمایش 2.8 اینچی رنگی و لمسی است و به همراه آن یک آچار آلن، پیچ گوشتی، فلش مموری و صفحه پرینت برچسبی در اختیارتان قرار می‌گیرد. دستگاه همچنین دارای سنسور اتمام فیلامنت می‌باشد. به این صورت که با اتمام فیلامنت، متوقف می‌شود تا فیلامنت جدید بارگزاری شود و دوباره شروع به کار کند. کلیه فیلامنتهای مرسوم بازار از جمله PLA و ABS نیز برای این پرینتر قابل استفاده هستند.

قابلیت ادامه پرینت بعد از قطع و وصل جریان برق ویژگی برجسته‌ای است که در پرینتر ET4 PLUS  به چشم می‌خورد. کنترلر سفارشی آن از نوع ARM 32 بیتی است که سرعت بالاتری نسبت به نوع 8 بیتی دارد. سرعت 300 میلیمتر بر ثانیه برای پرینت نیز در این دستگاه دو برابر دستگاه‌های دیگر است.

قابلیت تنظیم اتوماتیک میزکار، قابلیت مش لولینگ اتوماتیک در 25 نقطه و برخورداری از سنسور مجاورتی خازنی از دیگر ویژگی‌های پرینتر سه بعدی ET4 PLUS  است که آن را به انتخاب افراد بسیاری تبدیل کرده است.

پرینتر سه بعدی صنعتی ثمین 3D مدل S5050

پرینتر ثمین مدل S5050 را می‌توان بهترین پرینتر سه بعدی برای طراحان حرفه‌ای و کسب‌وکارهای کوچک دانست که به دنبال یک ماشین با کیفیت ساخت استثنایی هستند. این دستگاه سازه‌ای مقاوم و پایدار در برابر ارتعاشات توام با زیبایی ظاهری است که قطعاتی با کیفیت بالا تولید می‌کند.

نقد و بررسی پرینتر سه بعدی صنعتی ثمین 3D مدل S5050

در صورت استفاده از این پرینتر شاهد سریع‌ترین سیستم کالیبراسیون خودکار خواهید بود که با چهار سنسور مجزا جهت کالیبره کردن صفحه پرینت انجام می‌شود. این ویژگی سهولت و سادگی در بهره‌برداری از این دستگاه را دوچندان می‌نماید.

صفحه ساخت پرینتر ثمین متشکل از آلومینیوم آلیاژی و هیت بد سیلسکونی است از بهترين صفحات ساخت به شمار می‌روند. اکسترودرهای فیلامنت این مدل نیز دوبل بوده و وجود اکسترودر پشتیبان تا حد بسیار زیادی کیفیت قطعه پرینت شده را بهبود می‌بخشد. 

پرینتر سه بعدی مدل MINI-01

پرینتر سه بعدی  borlee مدل Mini01 ابعاد فیزیکی و ابعاد پرینت کوچکی دارد و به همین سبب به راحتی قابل حمل می‌باشد. این دستگاه از تکنولوژی FDM بهره‌مند بوده و بهترین پرینتر سه بعدی برای پرینت کردن قطعاتی مانند چرخ دنده به شمار می‌رود. 

نقاط قوت و ضعف پرینتر سه بعدی مدل MINI-01

یک عدد اکسترودر در این دستگاه بکار برده شده و سرعت پرینت آن در حدود 10 الی 80 میلیمتر بر ثانیه می‌باشد. اگر به دنبال یک پرینتر جمع‌وجور با کاربری ساده هستید، MINI-01 می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. قیمت مقرون‌به‌صرفه آن نیز عامل دیگری است که عده زیادی را به سمت خرید این دستگاه ترغیب می‌کند.

پرینتر سه بعدی مدل A20

پرینتر  A20 به دلیل کیفیت ساخت و چاپ بالا، بهترین پرینتر سه بعدی برای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی به حساب می‌آید. بدنه فلزی دستگاه باعث مهار تنش‌های موجود در محورهای آن هنگام پرینت می‌شود و دقت و کیفیت قطعه نهایی را تا اندازه زیادی بالا می‌برد. سلامت و کارایی فیزیکی آن در محیط‌های صنعتی نیز به واسطه کیفیت بالای بدنه کاملا تضمین شده است.

کالیبراسیون خودکار و سنسور تشخیص قطعی یا اتمام فیلامنت از ویژگی‌های برجسته این دستگاه است. A20 کاربری بسیار ساده‌ای دارد و در صورت قطع و وصلی برق کار پرینت را از نقطه قبلی ادامه می‌دهد. 

خرید پرینتر سه بعدی مدل A20

فناوری چاپ بکار رفته در آن از نوع FDM است و برای پرینت از پلاستیک  ABS، PLA  و نایلون استفاده می‌کند. نازل خروجی آن از جنس برنج قابل تعویض است و می‌تواند با سرعت ۴۰۰ میلی‌متر بر ثانیه فرآیند پرینت را اجرا کند.

دقت پرینت ۲۰ میکرونی این پرینتر آن را به دستگاهی دقیق و قابل اطمینان تبدیل می‌کند. شما می‌توانید با اتصال دستگاه به کامپیوتر از طریق USB و کابل شبکه فرآید چاپ را انجام داده یا طرح مورد نظر در دستگاه اجرا کنید. برای سهولت در استفاده از آن نیز تجهیزاتی شامل پک dvd آموزش نرم‌افزار و سخت‌افزار، گردگیر تمیزکننده فیلامنت، سوزن تمیزکننده نازل، گیره نگهدارنده صفحه شیشه و چسب نگهدارنده قطعه کار در اختیارتان قرار می‌گیرد.

پرینتر سه بعدی کیتک مدل M1 GOLD

پرینتر سه بعدی کیتک مدل  M1 GOLD محصولی کاملا بومی است که به دست جوانان نخبه ایرانی ساخته شده است. جزئیات فنی و تکنیکی بسیار زیادی در ساخت این دستگاه رعایت شده و قطعات بکار رفته در آن از بهترین قطعات موجود در بازار به شمار می‌روند.  

بدنه تمام فلزی دستگاه لرزش و صدای آن را تا حد قابل توجهی کاهش داده و کیفیت و سرعت پرینت را به میزان زیادی بهبود بخشیده است. رنگ استاتیک کوره‌ای ضد خش بدنه نیز ماندگاری و زیبایی دستگاه را دوچندان کرده است. 

علاوه بر طراحی ظاهری زیبا و چشم‌نواز، سیستم باتری داخلی این پرینتر امکان انجام پرینت را تا دو ساعت بدون نیاز به برق فراهم می‌نماید. مدار داخلی آن نیز در برابر نوسانات و قطع احتمالی برق مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. 

خرید پرینتر سه بعدی مدل A20

به دلیل ابعاد پرینت بزرگ‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه، امکان ساخت قطعات بزرگ با این پرینتر فراهم شده و دقت پرینت مدل‌های تولیدی در سطح بالایی قرار گرفته است. شما می‌توانید بدون نیاز به اتصال مداوم به کامپیوتر، قطعه مورد نظرتان را مستقیما از طریق یک کارت حافظه SD پرینت بگیرید. 

سیستم تنظیم ارتفاع خودکار میز کار، وجود یک ورق استیل با طول عمر بالا بر روی میز، یک کارت حافظه 16 گیگابایتی و ارائه مجموعه‌ای از ابزار و تجهیزات جانبی به همراه دستگاه، از جمله دلایلی است که پرینتر M1 GOLD  را به بهترین پرینتر سه بعدی ساخت داخل تبدیل می‌کند. با خرید این دستگاه علاوه بر بهره‌مندی از کیفیت فوق‌العاده بالا، از تولیدات داخلی نیز حمایت خواهید کرد.

پرینتر سه بعدی جهان 3D مدل jp6

پرینتر سه بعدی  jp6  محصولی با کیفیت از شرکت جهان پویان علم و صنعت است که گزینه‌ای ایده‌آل برای

مصارف صنعتی و آزمایشگاهی به شمار می‌رود. بدنه پرینتر از جنس فلزی و با ضخامت 2 میلی‌متر است که با دستگاه‌های خم تمام CNC ساخته شده است. این ویژگی مهم در ساخت دستگاه به بالا رفتن کیفیت نهایی قطعه پرینت شده کمک شایانی می‌نماید.

نقد و بررسی پرینتر سه بعدی جهان 3D مدل jp6

امکانات کالیبراسیون اتوماتیک میز دستگاه، سنسور قطعی فیلامنت و صفحه کار حرارتی از جمله مزایایی است که jp6  را در فهرست بهترین پرینتر سه بعدی ایرانی قرار می‌دهد. در این پرینتر از دستگاه نازل هدایت شونده فیلامنت قابل تعویض استفاده شده و تمامی فیلامنت‌های موجود در بازار با آن قابل پرینت می‌باشند. بخش الکترونیک و محرک دستگاه نیز کاملا بی‌صداست. شما می‌تواند طریقه کار با دستگاه را از طریق فایل آموزشی موجود در کارت حافظه SD آن به راحتی بیاموزید.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با تکنولوژی نوین پرینت سه بعدی آشنا کنیم. چرا که با وجود پیشرفت‌های روزافزون در این حوزه، پرینترهای سه بعدی هنوز به اندازه‌ای که باید شناخته شده نیستند. با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب قادر خواهید بود از میان پرینترهای معرفی شده بهترین پرینتر سه بعدی را متناسب با نیاز خود انتخاب نمایید.